День боротьби за права кримськотатарського народу та День вшанування пам’яті жертв депортації з Криму (1944)

18-05-2018
1944

Сьогодні ми відзначаємо сімдесят четверті роковини від початку депортації кримських татар з Криму. Депортації зазнали понад 200 тисяч кримських татар, більша частина яких загинула в дорозі чи на місцях вигнання. Крім татар, з Криму депортували представників інших народів: у 1941 році – німців, у 1944 році – вірмен, болгар і греків.

Факт примусового виселення саме кримськотатарського народу з їхньої історичної батьківщини у 1944 році став найганебнішою спецоперацією комуністичного режиму колишнього СССР. Адже після депортації було знищено усі матеріальні й духовні цінності кримських татар у Криму. Конфісковано все їхнє майно та запаси продовольства, ліквідовано більше десятки особистих книгозбірень, сотні бібліотек, шкіл, закриті мечеті, змінено тисячі історичних назв місцевостей.

Незважаючи на те, що волелюбний народ повернувся на рідні землі Криму та відродив свою етнічну пам’ять, незадовго до сімдесятих роковин депортації, у 2014 році Росія анексувала український Крим. Тисячі поневолених мешканців Кримського півострову знову змушені полишати рідні оселі.  

Наші народи поєднує не лише спільна українська земля й історія, але й наші спільні вороги та перемоги над ними. Адже за нами – правда!

Анатолій Урбанський,

Голова Одеської обласної ради.

1944