Для порятунку екосистеми Придунайських озер мають бути залучені центральні органи влади

17-07-2019
Китай

У зв’язку із складною ситуацією у системі водообміну Придунайських озер, яка потребує невідкладного втручання органів влади всіх рівнів, на 23-й сесії обласної ради було прийнято звернення депутатів обласної ради до Міністра екології та природних ресурсів України та голови Державної служби з надзвичайних ситуацій України щодо невідкладного вжиття заходів з недопущення екологічної катастрофи на Придунайських озерах Одеської області.

Озера Кагул, Картал, Ялпуг, Кугурлуй, Саф’яни, Каталбух, Китай Кілійського району забезпечують водопостачанням чотири райони Одеської області: Ренійський, Болградський, Ізмаїльський та Кілійський. Надмірне господарське освоєння прибережних смуг і водоохоронних зон у системі водойм, нераціональне користування рибогосподарських комплексів, закінчення терміну експлуатації гідротехнічних споруд призвело до зниження рівня води в озерах, підвищенню в 4-7 разів рівня її мінералізації, забруднення джерел питної води. Майже 100 тисяч жителів, які проживають у межах Ренійського, Болградського, Ізмаїльського, Кілійського районів зіштовхнулися з такими з серйозними проблемами як погіршення водопостачання, критичний стан питної води та загроза поширення епідемічних захворювань. Наслідки порушення або відсутності водообміну в озерах здатні зруйнувати систему зрошення сільськогосподарських культур та різко знизити їх врожайність у Південному регіоні Одещини.

У зверненні депутати обласної ради просять створити тимчасову комісію з вивчення гідрологічного режиму озер Придунайського регіону Одеської області та встановлення причин погіршення водозабезпечення 4-х районів. Також за результатами роботи даної комісії невідкладно вжити належних заходів реагування та моніторингу, спрямованих на недопущення екологічної катастрофи на Придунайських озерах Одеської області та надати необхідні рекомендації задля подальшої ефективної роботи.

«Для недопущення екологічної катастрофи у Придунайському регіоні необхідно здійснити капітальні роботи на всій території озер. Гідротехнічні та іригаційні споруди, які забезпечують з’єднання Придунайських озер з Дунаєм, знаходяться на балансі Басейнового управління водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю Державного агентства водних ресурсів України. Виділяти кошти організації, яка фінансується з державного бюджету, на місцевому рівні ми не можемо. Проблема Придунайських озер є питанням державного рівня, тому для її вирішення мають бути залучені центральні органи влади», – зазначив начальник відділу з питань природокористування апарату обласної ради Олександр Харлашин.

ФОТО: Володимир Малигін

Каталбух Китай Кургулуй Ялпуг