65032, пр-т. Шевченка, 4, м. Одеса, Україна

Президент України: «Обов`язок чинної влади – забезпечити прозоре проведення місцевих виборів»

10-09-2015
34076

Голова Одеської обласної ради Михайло Шмушкович, голова облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі та Одеський міський голова Геннадій Труханов взяли участь у засіданні Ради регіонального розвитку, яка вчора проходила у Києві.

Захід проходив за участі Президента України Петра Порошенка. Насамперед Глава держави закликав керівників місцевих органів влади йти до людей і детально обговорювати з ними переваги, які несе реформа з децентралізації.

Президент зазначив, що, за даними останніх соціологічних досліджень, 74% громадян підтримують реформу з децентралізації. «Ця реформа є ще одним гарантом подальшої демократизації України, бо фінансова влада розосереджується між тисячами громад, які і є основою децентралізації», – заявив Петро Порошенко.

«Вперше за 24 роки нашої історії Президент та Уряд, київська влада добровільно позбавляються частини надзвичайно важливих своїх повноважень і передає їх територіальним громадам, на користь виконкомів, які формуються відповідними радами. В цих умовах стверджувати, що, навпаки, відбувається централізація – ну як же не соромно?», – наголосив Президент. «Не треба вже більше з Києва нікого призначати, бо обирають і несуть відповідальність за свій вибір депутати місцевих рад, яких обирає громада», – сказав Петро Порошенко.

Крім того, безпосередньо на засіданні Ради регіонального розвитку Президент України підписав Указ «Про забезпечення проведення демократичних, чесних і прозорих місцевих виборів 25 жовтня 2015 року».

Глава держави назвав головним завданням органів влади на місцях забезпечити проведення виборів у відповідності з найвищими європейськими стандартами та вимогами ОБСЄ. «Наш обов’язок як чинної влади – забезпечити бездоганне проведення цих виборів, на такому ж високому рівні, як були проведені президентська та парламентська кампанії», – наголосив Президент.

«Кожен глава адміністрації головою відповідає не за результат пропрезидентської політичної сили, а за чистоту процесу і відповідність всіх етапів виборів стандартам ОБСЄ, нормам європейської політичної культури. Як за підсумками виборів виглядатиме країна, мене цікавить значно більше, ніж результати конкретних партій», – заявив Петро Порошенко.

Президент відзначив, що місцеві вибори 25 жовтня пройдуть на основі нового Закону: «Як ми і обіцяли, як було закладено в Коаліційній угоді, вибори будуть проходити на пропорційній основі з відкритими списками. Доля кандидата від тієї чи іншої партії залежатиме не від примх партійних вождів, де вони поставлять, на тому чи іншому місці в списку того чи іншого кандидата. Доля виборів буде залежати від людей. Торгувати прохідними місцями за таких правил неможливо, і це є рішучий і великий крок у боротьбі з політичною корупцією», – заявив Глава держави.

Президент акцентував увагу на тому, що у Законі прописана не лише процедура обрання, але і «вперше в нашій історії – порядок відкликання депутата». Загальна кількість депутатів місцевих рад по країні істотно скорочується. У містах з кількістю виборців понад 90 тисяч вибори мерів проводитимуться в два тури. Не менше 30% кандидатів мають становити жінки.

Глава держави зазначив, що збільшення повноважень місцевої влади та органів місцевого самоврядування вимагають більшої відповідальності з боку виборців.

Президент закликав усі партії у передвиборчій конкуренції не перетинати «червоних ліній», за якими внутрішня політична боротьба досягла би такої напруги, що послабила би здатність країни протистояти зовнішнім загрозам. «Я наголошую, якщо хтось незадоволений владою, він має не брати гранату і йти на площу, а на виборчу дільницю з бюлетенем. Для того, власне, вибори й придумали», – наголосив Глава держави.

Також Президент Петро Порошенко виступає за проведення місцевих виборів 25 жовтня на підконтрольній українській владі частині Донбасу. «Я за те, щоб вибори були всюди, за винятком тих районів, які безпосередньо знаходяться на лінії зіткнення і де є загроза спонтанних, неочікуваних обстрілів, де ми просто не зможемо захистити людей», – сказав Глава держави під час засідання Ради регіонального розвитку.

Щодо зазначених територій, то за словами Петра Порошенка, вибори будуть призначені одразу після стабілізації ситуації. «Тільки-но там ситуація буде стабілізована, Верховна Рада призначить дати нових виборів і там», – сказав Президент.

Глава держави зазначив, що питання проведення чи непроведення виборів широко обговорювалося ним з представниками влади на Донбасі. За його словами, приводилися досить вагомі аргументи щодо непроведення голосування. Однак, Президент вважає принциповим забезпечити вільне волевиявлення мешканцям Донбасу. «Я усвідомлюю всі ризики і небезпеки. Найскладнішим у цьому сенсі для мене було прийняття рішення щодо проведення виборів у Маріуполі. Непросте питання. Але це місто стало символом українського Донбасу і не довіряти, не дати можливості висловитися мешканцям Маріуполя щодо майбутньої влади буде несправедливо, в першу чергу, по відношенню до них», – сказав Петро Порошенко.

Президент зауважив, що прибічники непроведення виборів на зазначених територіях висловлювали побоювання щодо результатів голосування. Однак, на переконання Глави держави, це не повинно бути перешкодою для чесного і об’єктивного волевиявлення. «Мені весь час нашіптували, що проголосувати вони можуть якось не так… Але в демократичному суспільстві хіба може це бути підставою для того, щоб не дати вибору? В нас не може бути подвійних стандартів. Я наголошую і впевнений в тому, що вибори мають пройти. Як люди проголосують, так і буде. Воля виборців для мене – Закон», – підкреслив Глава держави і подякував ЦВК за ухвалення відповідного рішення.

Президент також зауважив, що право обирати своїх представників на чесних, прозорих і демократичних виборах – це те, що докорінним чином відрізняє Україну від політичної культури окупованих Росією територій: «Там люди такого базового права геть позбавлені».

Глава держави зазначив, що так звані вибори в «ДНР» та «ЛНР» «навіть фарсом назвати не можна». «Коли голосують під дулами автоматів – це вже не фарс, а справжня трагедія», – зазначив Петро Порошенко.

За матеріалами

 офіційного інтернет-представництва Президента України

Повернутися назад