Виклики та переваги процесу реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ

09-07-2018
DSC_7513

В Україні добігає кінця процес реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ. Ті редакції, які не приймуть рішення щодо роздержавлення, припинять своє існування.

Слід зазначити, що реформування преси – одна із ключових медіареформ в Україні, яка має позбавити місцеві газети фінансової та змістовної залежності від органів влади, зокрема має унеможливити подальший вплив чиновників на редакційні політики видань. Це непростий процес, який передбачає припинення бюджетного фінансування та переформатування роботи видань в умовах ринкової конкуренції та виходу на самозабезпечення.

Існування державних, комунальних ЗМІ – неможливе для демократичних країн. Головним критерієм вибору газети буде не сприяння влади, а довіра аудиторії. Головними факторами формування якісних ЗМІ є актуальність, об’єктивність, професійність. Тому вже сьогодні важливо розпочати будувати бізнес-модель своєї редакції та видання. Також заслуговують уваги проекти, які дають змогу ідентифікувати замовні матеріали, пропаганду, фейкову інформацію та вибирати якісну пресу.

Однак у процесі реформування редакції зіштовхнулися з рядом ризиків та викликів, пов’язаних із скороченням штату працівників, юридичними, організаційними та економічними аспектами. Тому важливо не тільки сприяти роздержавленню регіональної преси, але й допомогти їй після цього функціонувати. Позитивним явищем є численні тренінги, обміни досвідом, конференції, проекти інформаційної підтримки, призначені для навчання регіональних журналістів та надання їм допомоги у процесі трансформації.

Нагадаємо, статтею 12 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» встановлено, що реформованим друкованим засобам масової інформації місцевої сфери розповсюдження з метою забезпечення їх функціонування може надаватися державна підтримка за рахунок коштів державного бюджету у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Надання державної підтримки здійснюється виключно за умови забезпечення функціонування друкованого засобу масової інформації, збереження його назви, цільового призначення і тематичної спрямованості.

Формами державної підтримки друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження є: 1) встановлення для редакцій пільгових умов оренди приміщень, що перебувають у державній або комунальній власності, відповідно до частини другої статті 9 цього Закону; 2) адресна фінансова підтримка; 3) надання редакціям пріоритетного права на укладення договорів про висвітлення діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

«Проте, Порядок надання державної підтримки реформованим друкованим засобам масової інформації місцевої сфери розповсюдження за рахунок коштів державного бюджету Кабінетом Міністрів України досі не розроблений та не затверджений. У зв’язку з цим, механізм надання адресної фінансової підтримки реформованим друкованим засобам масової інформації місцевої сфери розповсюдження відсутній, що і унеможливлює її надання», – пояснив начальник юридичного управління апарату Одеської обласної ради Роман Лебедєв.

DSC_7513